Xenstats sp. z o.o. (rok założenia: 2019) to wyspecjalizowana firma bioinformatyczna oferująca zaawansowane usługi analizy danych w językach programowania takich jak Python, R i Java. Świadczymy usługi analityczne i konsultingowe dla ośrodków badawczych oraz przedsiębiorstw. Specjalizujemy się w przeprowadzaniu analiz i tworzeniu oprogramowania w projektach wymagających zaawansowanych obliczeń, w tym przetwarzania danych wysokoprzepustowych, zastosowania sztucznej inteligencji i wizualizacji danych, w obszarach biotechnologii, biologii, chemii, agrobiznesu, farmacji, hodowli i wielu innych.
Nasz zespół tworzą naukowcy z dziedzin takich jak bioinformatyka, sztuczna inteligencja, sekwencjonowanie, statystyka, metabolomika, proteomika, transkrytomika, farmakogenetyka, analiza kliniczna leków, biologia molekularna czy genetyka roślin. Posiadają oni wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów naukowych oraz w dydaktyce.
Wśród naszych klientów znajduje się blisko 40 instytutów i uniwersytetów w Polsce, w tym m.in.: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Politechnika Białostocka i Uniwersytet Opolski oraz największe pracownie laboratoryjne tych jednostek. Współpracujemy także z firmami realizującymi projekty wymagające specjalistycznej wiedzy naukowej, programistycznej, również w obszarze sztucznej inteligencji.
Aktywnie uczestniczymy w projektach naukowych, gdzie niezbędna jest analiza danych, prace programistyczne lub konsultacje w zakresie danych pochodzących z badań naukowych. Oferujemy również przygotowanie opisów analiz danych do projektów naukowych zgłaszanych do NCN lub NCBiR.
Angażujemy się też w projekty edukacyjne wraz z uniwersytetami doskonaląc kadry naukowe z zagadnień związanych z bioinformatyką, specjalistyczną obróbką danych i programowaniem w R, Python i Java. Wraz z UAM w Poznaniu jesteśmy współorganizatorem Letniej Szkoły Bioinformatyki dla naukowców z Polski i zagranicy.
Kilkakrotnie mieliśmy też zaszczyt reprezentować polską branżę biotech na międzynarodowych targach farmaceutycznych i biotechnologicznych w Dubaju, Monachium i Mediolanie.
Pobierz katalog usług bioinformatycznych Xenstats na rok 2025:
Prezes Zarządu i założycielka Xenstats sp. z o.o.
Profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, kierownik Pracowni Sztucznej Inteligencji, doktor nauk matematycznych, naukowiec, wykładowca i założyciel Xenstats. Uzyskała stopień doktora habilitowanego przedstawiając osiągniecie naukowe pt: “Chemometria w metabolomice roślin”. Doktorat napisała pod kierunkiem światowej klasy matematyka prof. Charlesa Johnsona (William & Mary, Williamsburg, USA). Odbyła staż naukowy w The James Hutton Institute, Dundee, Wielka Brytania oraz na Wageningen University & Research, Wageningen, Holandia. Wieloletnie doświadczenie w analizowaniu danych zdobyła pracując jako adiunkt w Instytucie Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, a także w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu oraz Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (UPP). Autorka publikacji naukowych z zakresu matematyki, analizy statystycznej, analizy big data, analizy poziomu ekspresji genów, analizy sieci korelacyjnych, analizy statystycznej danych metabolomicznych, proteomicznych, transkryptomicznych, fenotypowych oraz dotyczących lipidów w roślinach, wielokrotnie z wykorzystaniem R i supercomputingu. Od 2023 prowadząca comiesięczny cykl wykładów na UPP pt. “Sztuczna inteligencja – nowe horyzonty w nauce”. Prelegentka licznych międzynarodowych i krajowych seminariów i konferencji, m.in. poznańskiej grupy użytkowników R (PAZUR) oraz Stowarzyszenia Wrocławskich Użytkowników R (STWUR) w tematyce związanej z analizą danych oraz sztuczną inteligencją. Od 2016 roku Członek Polskiego Towarzystwa Biometrycznego. Od 2025 roku Członek Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji. W latach 2022-2023 Członek Zespołu ds. Wielkich Wyzwań Chem-Bio-Med w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. W latach 2020-2022 Edytor Specjalnego Wydania: “Chemometrics in metabolomics and proteomics” w czasopiśmie „Separations”. Wielokrotnie nagradzana za wyróżniające osiągnięcia naukowe.
E-mail: [email protected]
Telefon: +48 606 611 914
Kontakt przez